Kā rīkoties, ja pazudis dzīvnieks

Pazaudēt savu mīluli ir milzīgs pārdzīvojums. Tāpēc ir svarīgi ar vēsu prātu savlaicīgi veikt nepieciešamās darbības tā atrašanai. Kā to darīt?

Dzīvnieku aizsardzības biedrība "DzīvniekuSOS" ir apkopojusi 10 padomus pazuduša dzīvnieka atrašanai:

  1. Sazinieties ar dzīvnieku patversmēm, jo iespējams, kāds jūsu pazudušo draugu ir atradis un nogādājis turp. Atstājiet patversmēm informāciju ar Jūsu dzīvnieka aprakstu un Jūsu kontaktinformāciju.
  2. Sazinieties ar Valsts policijas, pašvaldības policijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vietējām nodaļām un informējiet par dzīvnieka pazušanu, kā arī atstājiet savas koordinātes gadījumam, jā dzīvnieks nonāk šo institūciju redzeslokā.
  3. Sagatavojiet sludinājumu par pazudušo dzīvnieku – gan papīra, gan elektroniskā versijā. Sludinājumā ievietojiet nesen uzņemtu dzīvnieka fotoattēlu, precīzu aprakstu par pazušanas laiku, vietu un apstākļiem, dzīvnieka aprakstu, kā arī precīzi norādiet gan pazušanas vietu, laiku un apstākļus, gan savas koordinātes – tālruni, adresi, e-pasta adresi utt. Sludinājumā iespējami precīzi aprakstiet Jūsu dzīvnieka vizuālo izskatu, tomēr neminiet nebūtiskas, taču uzmanību piesaistošas pazīmes kā „sarkana kaklasiksna”, „metāla uzpurnis” vai tml. Jūsu dzīvnieks savos klaiņojumos var šīs lietas pazaudēt, taču atradējam var šķist, ka to trūkums liecina – sludinājumā aprakstītais dzīvnieks nav tas pats, ko viņš ir atradis. Sludinājumā nenorādiet dzīvnieka vārdu un rakstura un uzvedības īpatnības – noklīdis un sabijies dzīvnieks izturas pavisam savādāk nekā parasti un var neatsaukties sveša cilvēka saucienam, kas atradējam var radīt pārliecību, ka tas nav Jūsu meklētais dzīvnieks. Sludinājumā neminiet, ka Jums ir aizdomas par Jūsu dzīvnieka zādzību – tas var atturēt atradēju paziņot par dzīvnieka atrašanu, jo viņš var baidīties tikt apsūdzēts noziegumā. Gatavojot sludinājumu, atcerieties - jo precīzāk Jūs aprakstīsiet savu pazudušo draugu un jo plašākas iespējas atradējam būs ar Jums sazināties, jo lielākas cerības, ka Jūsu dzīvnieks atradīsies!
  4. Izvietojiet sludinājumus ar pazudušā dzīvnieka attēlu un aprakstu pazušanas vietas tuvumā, kā arī veterinārajās klīnikās, dzīvnieku patversmēs, zooveikalos, iecienītās pastaigu vietās, pie lielveikaliem, skolās un citās publiskās vietās, kur uzturas daudz cilvēku.
  5. Vidēji ik pēc divām nedēļām atjaunojiet sludinājumus, kas atrodas ārā – ja tie izskatīsies veci, cilvēki tiem nepievērsīs uzmanību.
  6. Regulāri pārbaudiet pazušanas vietu, ieteicams, vakara vai rīta stundās, kad valda relatīvs klusums – iespējams, Jūsu dzīvnieks atgriezīsies tur, kur pēdējo reizi bijis kopā ar Jums.
  7. Aptaujājiet apkārtnes iedzīvotājus – iespējams, kāds ir redzējis, kurā virzienā aizskrien Jūsu dzīvnieks vai zina cilvēkus, kas viņu pieņēmuši. Informējiet savus kaimiņus, radus, draugus un paziņas, ka Jūsu dzīvnieks ir pazudis – iespējams, kāds no šiem cilvēkiem ieraudzīs Jūsu dzīvnieku vai informāciju par viņa atrašanu. Veiciet izjautāšanu iespējami plašā apkārtnē.
  8. Ievietojiet informāciju Internetā – sludinājumu portālos (www.atrasts.lv, www.ss.lv, www.lost.lv, www.reklama.lv u.c.), tematiskajās lapās (www.dzivniekusos.lv, www.petnet.lv, www.tvnet.lv mājdzīvnieku sadaļā u.c.), diskusiju forumos un citur. Izsūtiet sludinājuma elektronisko versiju saviem draugiem, radiem un paziņām ar lūgumu izplatīt informāciju tālāk.
  9. Ievietojiet sludinājumus centrālajos un vietējos laikrakstos, kā arī nosūtiet informāciju radio. Izmantojiet gan krieviski, gan latviski rakstošos un raidošos masu medijus, jo katram no tiem ir sava auditorija.
  10. Nenolaidiet rokas! Pazuduši suņi un kaķi ir atrasti pat pēc vairākiem mēnešiem un gadiem pavisam citās vietās nekā pazuduši, tāpēc tikai no Jūsu enerģijas un neatlaidības ir atkarīgs, vai Jūsu mīlulis atgriezīsies mājās!

© DzīvniekuSOS, 2005